Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako sa chrániť pred peľom? 7 osvedčených tipov pre peľových alergikov

Sezónnou peľovou alergiou trpí približne každý piaty Slovák1. Polinotikov (ľudí alergických na peľ) môžu nepríjemné príznaky potrápiť od konca februára až do septembra, a to v závislosti od toho, na aký druh peľu sú alergickí. Peľ sa do organizmu dostáva cez sliznicu nosa alebo očných spojiviek, a preto sa nepríjemné príznaky objavujú práve v súvislosti s dýchacími cestami a očami.

Peľ patrí medzi najrozšírenejšie alergény. Zdravému človeku bežne nespôsobuje žiadne komplikácie, no u alergikov môže vyvolať sennú nádchu (tzv. polinózu, alergickú nádchu), časté kýchanie, svrbenie v nose, pálenie, rezanie či slzenie očí. Pokiaľ sa aj u vás každoročne prejavuje peľová alergia, mali by ste ju riešiť s alergológom, nakoľko neliečená alergia môže prerásť až v astmu. Okrem liekov by ste však počas peľovej sezóny mali dodržať viacero opatrení.

pelova alergia

1. Obmedzte pohyb vonku

Najlepšou prevenciou pred vznikom alergickej reakcie je vyhýbať sa kontaktu s alergénom. V prípade peľovej alergie to znamená, že pokiaľ je to možné, obmedzte v dobe silnejúcich prejavov pobyt vonku.

Je však samozrejmé, že pravdepodobne nemôžete pohyb vonku obmedziť úplne. Snažte sa teda aspoň dodržať pár zásad:

  • Vyhnite sa pobytu v prírode či miestam, kde rastie pôvodca vašej alergie.
  • V horúcich a veterných dňoch zostaňte doma – vtedy je koncentrácia peľu v ovzduší najvyššia.
  • Na pobyt vonku využite najmä čas po daždi – vtedy je naopak koncentrácia peľu v ovzduší najnižšia.
  • Chráňte si sliznice. Noste okuliare, v prípade silnej alergie aj rúško. Vyhnete sa inhalácii alergénov.
  • Ak sa venujete športu, používajte športové okuliare, prípadne peľové masky.

2. Dbajte na to, aby ste si peľ nedoniesli domov na oblečení či vlasoch

Mikročiastočky peľu zväčša nie sú voľným okom viditeľné. Zrejme si teda ani neuvedomíte, že si peľ na oblečení a na vlasoch môžete priniesť aj do bytu. Prezliečte sa preto hneď, ako prídete domov. Z rovnakého dôvodu sa odporúča každý deň si umývať vlasy. Predídete tak riziku, že si peľ z vlasov večer prenesiete na vankúš a bude vám spôsobovať problémy celú noc.

 

Sušíte bielizeň vonku? V peľovom období ju sušte radšej v sušičke alebo vo vnútri. Zabránite tomu, aby sa peľ zachytil na ešte čistom oblečení.

3. Naučte sa správne vetrať

Ak ste alergik, byt vetrajte buď večer alebo po daždi, kedy je koncentrácia peľov v ovzduší najmenšia. Odporúča sa vetrať krátko a intenzívne – v krátkom intervale otvorte všetky okná, rýchlo prevetrajte a opäť zavrite. Peľovým alergikom sa v čase kvitnutia ich alergénu neodporúča vetrať „na vetračku“, ani nechávať okno otvorené príliš dlho.

Ak vás trápi skutočne silná peľová alergia, pomôcť môžu peľové sieťky na okná. Zabránia vniknutiu peľu do interiéru, ale zároveň prepustia čerstvý vzduch. Kúpite ich v každých lepších domácich potrebách a bez problémov ich nainštalujete aj sami. Zväčša sa na oknách nechávajú len v období kvitnutia konkrétneho alergénu. Po peľovej sezóne ich môžete znovu zložiť.

4. Pravidelne upratujte

Čistota domova je pre každého alergika veľmi dôležitá. Počas peľovej sezóny by ste mali upratovať ešte častejšie, aby ste eliminovali množstvo peľu v byte. Na čo pri upratovaní nezabudnúť?

  • Dbajte na pravidelnosť. Stanovte si plán, vďaka ktorému si upratovacie povinnosti rozdelíte s rodinou.
  • Upratujte precízne. Peľ sa v byte zvykne usádzať spolu s prachom, preto sa odporúča upratovať pomocou vysávača aj vlhkej handry.
  • Po dobu trvania príznakov častejšie vymieňajte posteľnú bielizeň. Častejšie perte aj oblečenie, v ktorom chodíte po vonku.
cisticka vzduchu

Máte doma čističku vzduchu?

Peľové čiastočky sú tak malé, že inak ako čističkou vzduchu sa vám ich z ovzdušia bytu podarí dostať len veľmi ťažko. Ak ste alergik, prípadne má alergiu vaše dieťa, nemali by ste nad kúpou váhať. Čistička vzduchu je veľkým pomocníkom pri udržiavaní antialergického prostredia domova.

5. Sledujte peľové spravodajstvo

Keďže je peľová alergia na Slovensku naozaj rozšíreným ochorením, vzniklo špeciálne peľové spravodajstvo pre alergikov. Na stránke www.pelovespravodajstvo.sk nájdete aktuálnu peľovú situáciu aj vo vašom meste. Vďaka týmto informáciám budete vždy vedieť, či sa môžu pobytom vonku vaše príznaky zhoršiť, alebo je pre vás peľová situácia priaznivá.

Máte radi moderné technológie?

Zaznamenávajte si priebeh svojej alergie do mobilnej aplikácie. Dnes už zadarmo stiahnete viacero aplikácií, kde si môžete poznačiť príznaky, priebeh, trvanie a rôzne ďalšie poznámky k vašej alergii. Tieto podrobné informácie budú prospešné aj pre lekára, ktorý vďaka nim zanalyzuje priebeh a závažnosť vášho ochorenia.

6. Neváhajte s návštevou alergológa

Neliečená peľová alergia môže viesť k vzniku astmy. Aj keď sa vám teda príznaky zdajú mierne a znesiteľné, nepodceňujte ich. Pokiaľ už rok čo rok pociťujete ťažkosti zhruba v rovnakom čase, prípadne máte na peľovú alergiu podozrenie, navštívte alergológa. Len on vám bude vedieť nasadiť adekvátnu liečbu.

Medikamentóznej liečby sa báť nemusíte. Na základe závažnosti a priebehu vašej alergie môže lekár navrhnúť užívanie antihistaminík, kortikosteroidov, antileukotriénov alebo imunoterapiu. Najpoužívanejšie sú práve antihistaminiká, ktoré nájdete aj ako voľnopredajné liečivá bez nutnosti lekárskeho predpisu.

Dbajte na prevenciu

Nezabudnite, že pri peľovej alergii môžete nasadiť rôzne preventívne opatrenia. Čo sem patrí?

obmedzenie histaminu

Obmedzte histamín

Histamín podporuje zápalové procesy v tele, je preto vhodné na čas obmedziť príjem potravín s jeho obsahom, predovšetkým polotovarov, alkoholu, paradajok a fermentovaných potravín.

zvlhocovanie slznic

Zvlhčujte sliznice

Zvýšte pitný režim a dbajte na hygienu a preplachovanie nosa. Účinné sú konvičky na preplachovanie alebo zvlhčujúce spreje s morskou vodou.

inhalovanie

Začnite inhalovať

Pravidelná inhalácia udržuje dýchacie cesty v dobrom stave. Inhalácia s pomocou Vincentky či soľného roztoku je pre alergikov výbornou prevenciou a pomocou.

7. Majte pripravenú zásobu liekov

Nečakajte na prvé príznaky alergie. Lieky proti alergii by ste mali mať pripravené už začiatkom sezóny. Nasadiť sa ich odporúča na základe peľového kalendára. Ak užívate lieky na predpis, vybavte si ich u alergológa skôr. Pokiaľ užívate voľnopredajné antihistaminiká na alergiu, nájdete ich aj v našej online lekárni. Najobľúbenejšie lieky s celkovým účinkom, určené na celkové zmiernenie príznakov alergií, sú:

Spreje na alergickú nádchu

Je príznakom vašej alergie aj nádcha? Medzi lieky s lokálnym účinkom proti sennej nádche patria nosové spreje. Obľúbené sú napríklad:

Pozor:

Pozor: Na alergiu by ste nemali používať spreje, ktoré používate pri prechladnutí či chrípke. Majú iné zloženie a iný účinok.

Kvapky na rezanie a pálenie očí

Peľová alergia sa okrem kýchania, nádchy a svrbenia nosa prejavuje aj v očiach. Pokiaľ vás trápi rezanie, pálenie či slzenie očí, na záver pre vás máme ešte pár tipov na očné kvapky na alergiu: 

Zdroje použité v článku:

1. Rady pre alergikov: Ako prežiť peľovú sezónu. 2020 [online] [cit. 3-19-2023]. Dostupné z https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2020_04/Rady_pre_alergikov__Ako_prezit_pelovu_sezonu_pocas_pandemie.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&page=full&

Neprehliadnite